Dania jest małym krajem skandynawskim o ustroju politycznym jakim jest monarchia konstytucyjna. Mimo niewielkiej powierzchni jaką zajmuje jest państwem bardzo dobrze rozwiniętym. Wysoki poziom życia sprawia, że wielu cudzoziemców szuka tam pracy. Zapewniony jest on między innymi przez wysokie podatki, jednak zarobki są dość wysokie a socjal zapewniany przez rząd także na najwyższym poziomie, tak więc można być zadowolonym obywatelem tegoż kraju. Ale to co wyróżnia Danię na tle innych europejskich krajów to nie tylko poziom życia i pracy ale także standard dróg.

Rozbudowana sieć autostrad jak na taki mały obszar jest naprawdę imponująca a na szczególną uwagę zasługuje most łączący Danię ze Szwecją. Nosi on nazwę Most nad Sundem, ponieważ przebiega nad cieśniną Sund. Został on otwarty 1 lipca 2000 roku. W tym uroczystym otwarciu wzięła udział królowa Danii- Małgorzata II i szwedzki król Karol XVI Gustaw. Można nim przejechać ze stolicy Danii- Kopenhagi do szwedzkiego Malmo. Całość konstrukcyjna to most o długości 7845 metra, sztuczna wyspa- Pepperholmen, mająca długość 4055m i na końcu tunel mający długość 3510 m.

Jest to najdłuższy most na świecie łączący dwa państwa o całkowitej długości ponad 15 tys. m, co robi naprawdę spore wrażenie tym bardziej, że przebiegają tamtędy 2 dwupasmowe jezdnie i transport kolejowy odbywa się tą samą drogą. Powstanie mostu Dania- Szwecja miało ogromny wpływ na gospodarkę obu państw a głównie na rozwój silnie uprzemysłowionego regionu jakim jest Skania (szwedzka kraina).

Most nad Sundem stanowi drogę dla Europy Środkowej i Zachodniej na północ i możliwość docierania drogą lądową do miast całej Skandynawii. Inwestycja w most według obliczeń ma się zwrócić po 35 latach użytkowania. Dodatkowo za korzystanie z mostu pobierane są opłaty. Autostrady w Danii są bezpłatne jednak użytkowanie mostów obarczone jest opłatami. I tak za przejazd mostem Dania- Szwecja trzeba uiścić opłatę w wysokości ok. 40 euro. Nie jest to mało, ale jakże niewiele za możliwość podróżowania z Danii do Szwecji samochodem i to w bardzo krótkim czasie.